d
Follow us

Stojíme za Alexandrou Kusou a Matejom Drličkom.

S hlbokým znepokojením sledujeme aktuálne kroky ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ktoré vyvolali vlnu nesúhlasu v kultúrnej obci. Dňa 6. augusta, krátko po najúspešnejšej sezóne Slovenského národného divadla (SND), ministerka odvolala z postu jeho riaditeľa Mateja Drličku. Už na ďalší deň nasledovalo odvolanie Alexandry Kusej, ktorá dlhé roky viedla Slovenskú národnú galériu (SNG). Tieto kroky vyvolali otázky o tom, na základe čoho sa takéto rozhodnutia robia a aký vplyv na ne majú politické a ideologické tlaky.

Nielen právomoc, ale aj zodpovednosť

Je nepopierateľné, že odvolávanie riaditeľov štátnych kultúrnych inštitúcií patrí do kompetencie ministerky kultúry. Avšak s touto právomocou prichádza aj veľká zodpovednosť. Rozhodnutia, ktoré majú tak zásadný dopad na kultúrne dianie a smerovanie inštitúcií, by nemali byť vykonané bez odbornej diskusie a dôkladného preskúmania dôvodov. Odvolanie riaditeľov by malo byť vždy založené na jasných, silných a presvedčivých argumentoch, ktoré sa opierajú o odborné posudky a hodnotenia ich práce.

V prípade Mateja Drličku prišlo jeho odvolanie v období, keď divadlo zažívalo mimoriadne úspešnú sezónu, čo ešte viac umocňuje nejasnosti okolo rozhodnutia ministerky. Alexandra Kusá, dlhoročná riaditeľka SNG, bola vnímaná ako odborníčka s jasnou víziou pre rozvoj galérie. Je preto prirodzené, že kultúrna obec a zamestnanci týchto inštitúcií vnímajú tieto kroky ako politicky motivované, čo podkopáva dôveru vo vedenie ministerstva.

Reakcia kultúrnej obce

Odvolania týchto dvoch významných osobností slovenskej kultúry vyvolali silný nesúhlas zo strany zamestnancov SND a SNG, ale aj zo širšej kultúrnej obce. Tí jednoznačne poukazujú na nedostatočnú transparentnosť a nejasné dôvody, ktoré ministerka Šimkovičová poskytla. Tento nesúhlas je ešte intenzívnejší, keďže odvolania prichádzajú v čase, keď kultúrne inštitúcie potrebujú stabilitu a odborné vedenie, aby mohli naplno vykonávať svoje poslanie – rozvíjať kultúru, vzdelávať verejnosť a reprezentovať Slovensko na medzinárodnej úrovni.

Politika a kultúra: Dve oddelené sféry?

Kultúrne inštitúcie by mali fungovať slobodne a nezávisle, bez toho, aby boli ovplyvňované ideologickými či politickými preferenciami vládnych predstaviteľov. Ich poslanie spočíva v rozvíjaní kultúry, kritickom myslení a podporovaní umeleckej slobody. Ak sú však riaditelia týchto inštitúcií odvolávaní bez jasných a objektívnych dôvodov, vytvára to nebezpečný precedens, ktorý môže viesť k zasahovaniu politikov do umeleckého a kultúrneho prostredia. To by mohlo ohroziť slobodu kultúrneho prejavu a ohýbať činnosť inštitúcií podľa momentálnych politických záujmov.

Staviame sa za odvolaných riaditeľov

Sme presvedčení, že Matej Drlička aj Alexandra Kusá vykonávali svoje funkcie profesionálne a s maximálnym nasadením. Ich odvolanie bez odborného zdôvodnenia a diskusie je pre nás neprijateľné. Preto vyjadrujeme plnú podporu obom riaditeľom a pevne veríme, že kultúrne inštitúcie budú aj naďalej môcť vykonávať svoju činnosť slobodne, bez zasahovania politikov a bez ideologických tlakov.

Sme presvedčení, že kultúra a umenie sú piliermi demokratickej spoločnosti, ktoré musia byť chránené pred politickými zásahmi a ideologickými manipuláciami. Je dôležité, aby tí, ktorí vedú tieto inštitúcie, mali možnosť pracovať nezávisle a so zameraním na odborné a umelecké hodnoty, ktoré zaručia rozvoj kultúry v prospech celej spoločnosti.


Tento blog má za cieľ zdôrazniť dôležitosť transparentnosti a odbornosti pri vedení kultúrnych inštitúcií a upozorniť na potenciálne nebezpečenstvá politického zasahovania do ich činnosti.

Foto: Diana Michaličová, Aktuality.sk